SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Paylaşmak Güzeldir :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

SEO çalışmaları ne kadar vakit alır

Bir SEO çalışması ne kadar sürer sorusu, SEO çalışmalarına başlamayı düşünen herkesin aklını kurcalamaktadır. Gerek uğraşı gerekse de maliyet açısından baktığımız zaman bunu düşünmelerinde pek de haksız sayılmazlar. SEO optimizasyon çalışmalarının temelinde planlama ve strateji vardır. Bu da rekabetine göre bir çalışma planı gerektirir. Hal böyle olunca bazı siteler için 3-4 aylık bir SEO çalışması ile sonuç alınabilirken bazılarında ise daha uzun soluklu ve daha kapsamlı bir çalışma gerekebilir. Bu tamamen sektörün rekabetine göre değişen bir durumdur.

SEO Çalışmalarında Kesin Bir Garanti Verilebilir Mi?

Garanti konusu SEO sektöründe biraz karışıktır. Hizmeti almak isteyen kullanıcı elbette bir garanti ister, yapılan çalışma ile anahtar kelimeleri sıralamada olduğundan daha iyi bir konuma getirmek SEO uzmanının sorumluluğudur, bu konuda garanti vermesi gerekir ancak işini iyi yapan kaliteli bir SEO uzmanı asla sıra garantisi vermez, vermemelidir! Kaldı ki kısa sürede gerçeklikten uzak vaatlerde bulunan sözüm ona SEO uzmanları spam çalışma ile sitenizi çok kısa süreliğine yükseltirken sonrasında telafi edilemeyecek şekilde sıralama kaybına yol açarlar. O saatten sonra yapılacak kaliteli çalışmalar bile normal bir sitede gösterdiği etkinin tamamını göstermeyebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: İyi Bir SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

SEO Çalışmaları Etkisini Ne Zaman Gösterir?

SEO çalışmaları kapsamında yapacağınız her hamle, her tanıtım yazısı veya SEO’ya uygun her değişiklik, etkisini yapıldığı andan itibaren 2-3 hafta sonrasında göstermeye başlayacaktır. Bu durum sitenin güncelliği ile de yakından alakalıdır. Genel anlamda sitenin sıralamasına iyi bir şekilde etki eden ilk reaksiyonları 2-3 ay sonrasında görmeye başlayabilirsiniz. Bu durum ise sektörün rekabetine göre değişiklik gösterebilir.

Çalışmaları Sonlandırırsam Sıralama Kaybı Yaşar Mıyım?

Google’nin sıralama algoritmasında en çok önem verdiği etkenlerden birisi de sürekliliktir. Bu yüzden güncel siteleri diğerlerine oranla daha çok ödüllendirir. Bu, SEO çalışmaları için de aynen geçerlidir. Diyelim ki; iyi bir SEO çalışması ile siteniz ilk sayfaya gelmeyi başardı ancak asıl başarı siteyi orada tutmaktan geçiyor. Çünkü rakipler asla uyumuyor onlar da çalışıyor. Zamanla bulunduğunuz yeri rakiplere kaptırmak istemiyorsanız çalışmalara devam etmelisiniz.

Çalışmaların yoğunluğu ve mahiyeti tamamen sizin hedefleriniz doğrultusunda planlanmalı. Örneğin; web siteniz ilk sayfanın 5. sırasına kadar yükseldi. Bu sıralama bana yeter diyorsanız, bulunduğunuz yeri korumak için SEO çalışmalarını biraz esneterek sürdürebilirsiniz. Öte yandan hedefiniz, sitenizi ilk 3’ün içine sokmak ise çalışmalara aynı hızda veya artırarak devam ettirmelisiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SONUÇ

SEO çalışmaları ne kadar sürer sorusunu cevaplarken sonuca etki eden diğer etmenleri de açıklamaya çalıştık. SEO çalışmaları bilgi gerektiren ve sıkı takip edilmesi gereken bir süreçtir. Vakti ve ilgisi olanlar araştırma yaparak gerekli çalışmaları sitelerine uygulayabilirler. Öte yandan daha profesyonel bir hizmet almak isteyen kişiler ise bir SEO ajansı veya SEO uzmanı ile anlaşabilirler.

Konumuzla alakalı son olarak şunları belirtmekte fayda görüyorum. SEO çalışması için en azından 6 aylık bir planlama yapılması en idealidir. Sadece 1-2 aylık bir SEO çalışması düşünenlerin bu işe başlamalarını pek tavsiye etmem çünkü yapılan çalışmalar aylar sonra etkisini gösterecektir. Ayrıca dediğimiz gibi uzun vadede kalıcı olabilmek içinse en azından çalışmaların esnetilerek devam etmesi gerekecektir.

Bu Makaleyi Beğendiniz Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir