SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Güzeldir 🙂
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

seo nasıl yapılırSEO (Search Engine Optimizationnedir sorusunun cevabı en basit anlamıyla bir arama motoru optimizasyonudur. Biraz daha açacak olursak örneğin; bir websiteniz var ancak Google sıralamalarında maalesef görünmüyor. Haliyle sitenize ziyaretçi trafiği de olmadığından hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaşamıyorsunuz. Bu sorunu sitenize yapılacak olan SEO çalışmaları ile aşabilmeniz mümkün. SEO çalışması, arama motorlarında (özellikle kitlenin %90’ından fazlasını oluşturan Google’da) ilk sıraya yükselmek adına yapılacak olan çalışmaların tümünü kapsar. İlk sayfaya yükselmek için her ne kadar birden çok parametre bulunsa da ilk etapta çalışmaları site içi ve site dışı SEO şeklinde kategorize ederek inceleyelim.

Geçtiğimiz yıllarda site dışı SEO kapsamında yapılan her türlü backlink çalışması sitelerin ilk sayfaya kolayca ulaşması için yeterli oluyordu ancak Google yaptığı güncellemeler ile içeriğin kalitesine de gün geçtikçe önem vermeye başladı. Böylece kalitesiz içeriğe sahip siteler sıralamalardan düşürüldü, çok sayıda backlinke sahip siteler bile Google cezasından nasibini alarak sıralamalardan kayboldu. Site içi SEO’nun önemini daha iyi kavrayabilmek adına verdiğimiz bu kısa bilgiden sonra site içi SEO nasıl yapılır biraz da bundan bahsedelim.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

a) Kaliteli İçerik: Site içi SEO çalışmasının en temel ayağı, bir nevi olmazsa olmazıdır. İlk kural yayınladığınız makaleler kesinlikle kopya veya çalıntı olmamalıdır, hepsi kullanıcı dostu, tamamen özgün ve kapsamlı bilgi veren içeriklerden oluşmalıdır. Bu bilgileri verirken de yazıyı ilgi çekici bir anlatımla süslemek çok önemlidir. Belirlenen konu hakkında her detayı kullanıcıya sunan makalelerin yeterli uzunlukta olması da önemli kriterlerden bir diğeridir.

b) Başlık ve Açıklama Satırları: Başlık ve açıklama bölümü, etkili olan bir diğer site içi SEO çalışmasının bir parçasıdır. Özellikle hedeflenen anahtar kelime her ne ise başlıkta ve açıklama satırında mutlaka geçmelidir!

c) Site İçi Linkleme: Bu site içi SEO tekniği ile öne çıkarmaya çalıştığınız içeriklere veya sayfalara diğer makalelerinizden bağlantı verebilirsiniz. Sürekli olmamak kaydıyla ancak genellikle hedeflediğiniz kelimeyi linkleyerek verilen bağlantılar o içeriği zamanla daha popüler hale getirecektir. Her içerik için aşırıya kaçmadan 2-3 adet link verilmesi idealdir.

d) Otoriter Sitelere Link Verme: Makale içinde otorite sitelere atıfta bulunmak da etkili bir site içi SEO tekniğidir. Örneğin; uzay bilimleri konulu bir makalede NASA kelimesi geçirerek bu kelimeye NASA’nın resmi internet sitesinin linkini vermek (tıpkı benim yaptığım gibi) veya herhangi bir konudaki makaleyi kaynak göstererek yayınlarken o otorite siteye link vermek örneğin; CNN haber sitesinin yayınladığı habere göre… şeklinde örnekler çoğaltılabilir. Burada iş biraz da sizin yaratıcılığınıza kalmış.

e) Kelimenin Aranma Potansiyeli: Yayınlayacağınız içerikler bilgi verici ve kaliteli olduğu kadar belli bir arama hacmine de sahip olmalı. Söz gelimi şahane bir makale hazırladınız ve bu makale Google’da ilk sayfaya yerleşti ancak bu içeriği hazırlarken hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimenin arama hacminin aylık sadece 100 olduğunu öğrendiniz. Sonuç olarak gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklemiş oldunuz. Böyle kötü sürprizlerle karşılaşmamak için anahtar kelimenin potansiyelini belirledikten sonra içerik oluşturmaya başlamalısınız. Anahtar kelimelerin arama hacmini ise Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile öğrenebilirsiniz.

f) Resimlerin Optimizasyonu: Sitede kullanılan görsellerin de SEO’ya etkisi yadsınamaz. İlk olarak kaliteli görsel kullanmalısınız ancak boyutları konusunda düzenleme yapmanız şart. Çünkü büyük boyutlu resimler güzel görünse de zamanla sitenizin açılma hızını olumsuz etkileyecektir. Resim uzantısı olarak ben jpeg tavsiye etmekteyim, hazırladığınız görselin son halini hazırladıktan sonra kalitesini bozmadan boyutunu düşürmek için jpegmini sitesinden yardım alabilirsiniz.

jpegmini

Görsellerin SEO optimizasyonu konusundaysa şu tekniği kullanmanızda fayda var. Görselinizi hazırladıktan sonra dosya ismi olarak arada “-” işareti olacak şekilde anahtar kelimenizi girmeniz, görselin o kelime ile alakalı olduğu konusunda Google botlarının dikkatini çekecektir ancak dosya ismini girerken Türkçe karakter kullanmamalısınız! Bir örnek ile açıklayacak olursak; vücut geliştirme hareketleri kelimesini hedefleyen bir içerik hazırladınız, dosya ismini ise şu şekilde oluşturmalısınız: vucut-gelistirme-hareketleri.jpeg

g) Site Açılış Hızı: Webmasterlar tarafından hala pek fazla önem verilmese de sitenin açılış hızı son yıllarda yapılan Google güncellemeleri ile bir hayli önem kazanmış durumda. Bir web sayfası ne derece hızlı açılırsa, kullanıcı da diğer sayfaları gezmeye o derece eğilimli olacaktır. Bu ise bir diğer önemli site içi SEO kriteri olan sitede kalma süresinin uzamasına yardımcı olacaktır. Sitenizin hızını test etmek için Google page speed aracını kullanabilirsiniz.

h) Sosyal Paylaşım Butonları: İçeriklerinizin paylaşılması ve popüler olması için sosyal paylaşım butonları eklemeniz oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre sosyal paylaşım butonu kullanan webmasterların içerikleri, kullanmayanlara oranla tam 7 kat daha fazla paylaşılıyor. Yapılan bu paylaşımlar ise hem insanların dikkatini çekerek siteye organik trafik sağlıyor hem de linkiniz birçok yerde görünerek doğal backlink kazanmanızı sağlıyor. Tüm bunlardan sonra Google botları ise o içeriğinizi daha yüksek sıralamalara taşımaya başlıyor.

i) Sayfada Kalma Süresi: Sitenize gelen ziyaretçilerin sayfanızda geçirdiği süre sandığınızdan çok daha önemli. Ziyaretçi trafiğinin çok olması uzun vadede başarıya ulaştırmaz, kalıcı olmak istiyorsanız okuyucuyu sitede tutmak için ilk etapta zengin içerikler oluşturmalısınız. Aynı zamanda bu içeriğin ilgi çekici ve merak uyandırıyor olması çok önemli. Bahsettiğimiz bu içerikleri resimler ve videolar ile süsleyin. Böylece hem rutin anlatımın dışına çıkarak kullanıcıyı sıkmamış olursunuz hem de sitenizde geçirdikleri vakitleri bir hayli artırmış olursunuz.

Bir diğer basit yöntem ise bağlantıların akılcı kullanılmasından geçiyor. Bunu sağlamak için ilk olarak dış bağlantılarınızın sayısı fazlaysa bunları tekrar gözden geçirmeli ve sadece en kullanışlı olanları belirlemelisiniz. Ayrıca konu ile ilgili bir başka ilgi çekici içeriğiniz varsa yazı içinde o içeriğinize de bağlantı verebilirsiniz.

j) URL Uzantısı: Sitenizin URL yapısı çok uzun ve karmaşık olmamalıdır. Anlam ifade etmekten uzak otomatik uzantı veren bağlantıları kullanmak yerine bunu manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Uzantı olarak başlık veya daha kısa olması açısından anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekler size fikir verecektir.

 

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmaları adında anlaşılacağı üzere kendi sitemizin dışında uygulanan optimizasyon çalışmalarıdır. Bu SEO çalışmaları çok dikkatli uygulanmadığında sitenizi sıralamalarda daha geriye atabilir ve dahi arama sonuçlarından tamamen silebilir. Titizlikle ve doğallıkla yapılması gereken bu site dışı SEO çalışmalarının temelini backlinkler oluşturmaktadır. Peki nedir bu backlinkler? Backlink, sizin sitenizin bağlantısının farklı bir sitenin içeriğinde bulunması demektir. Örneğin; bir başka sitede bir makale yazılmış ve bunu hazırlayanlar kaynak olarak sizin sitenizden de yararlanmış. Yazının sonunda ise “Kaynak Linkler“, “Faydalı Bağlantılar” veya “Yararlanılan Kaynaklar” şeklinde sizin linkiniz de paylaşılmış. İşte backlink kazanımı basit anlamda bu şekilde gerçekleşiyor.

kaynak-backlink-3

Daha net anlaşılması için verdiğimiz bu örneğin dışında daha farklı birçok backlink teknikleri elbette mevcut ve gerekli. Neden gerekli dediğime gelecek olursak tek tip kazanılan bağlantılar doğallıktan uzak olduğundan uzun vadede siteniz için sıkıntı yaratabilir. Bir websitesi backlink almadığı sürece görünülürlük yakalayamacağı için otoritesini ispat etme konusunda sorun yaşayacaktır. Bu backlinklerin ise dediğimiz gibi doğal şekilde yapılandırılması çok önemlidir. Backlinkler ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler konusunda diğer hususlar ise şunlardır:

 • Kaliteli sitelerden alınan az sayıda backlink, değersiz sitelerden alınan çok sayıda backlinkten daha değerlidir. Hatta link çöplüğüne dönmüş bu değersiz sitelerden hiç backlink alınmaması en doğrusudur.

 

 • Backlinkler, kesinlikle alakalı sektördeki sitelerden veya en azından genel konuda yayın yapan sitelerden alınmalıdır. Emlak sektöründe yayın yapan bir siteden, zayıflama sitenize alacağınız bir bağlantı sizi sıralamalarda daha gerilere atabilir.

 

 • Hazır backlink paketlerine kesinlikle itibar etmeyin! İyi bir SEO çalışma planı; sitelerin sektörüne, hedeflediği kelime ve kitlelere uygun bir şekilde özel olarak hazırlanmalıdır. Çoğu otomatik programlarla yapılan sözüm ona ucuz SEO çalışmaları, siteniz için çok kötü ve kalıcı zararlar doğuracaktır.

 

 • Yapılacak çalışmaları zamana yayın. Daha önce backlink alınmamış yeni bir siteye birden backlink yüklemesi yaparsanız Google amca da size cezayı keser! Bu konudaki tavsiyem; yeni kurduğunuz bir siteye 1-2 ay backlink alımı yapmayın. Bu süreçte sadece site içi SEO tekniklerini uygulayın.

 

 • Backlinklerinizi sakın ola sürekli Anasayfa bağlantınıza almayın! Bu yapay SEO olarak algılanır ve sitenizin arama motoru performansına zarar verebilir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olmakla beraber bu sektördeki tecrübelerime dayanarak bu konudaki tavsiyem sizlere şunlar olabilir. Anasayfa backlink alımını 1/3 oranında ayarlarsanız çok daha uygun olacaktır. Diğer bağlantıları ise öne çıkarmak istediğiniz makale URL’leri hangileriyse onlara göre düzenleme ve backlink alımı yapabilirsiniz.

 

Site Dışı SEO Teknikleri

Backlink konusunu bu ana hatlarıyla işleme amacımız, yapılmaması gerekenler hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamak ve SEO’nun doğal seyrini anlamanıza yardımcı olmaktı. Bunlardan bahsettiğimize göre site dışı SEO nasıl yapılır biraz da bu konunun detaylarına inelim.

a) Sosyal Medya: Sosyal medya sayfaları kullanıcıların vakitlerini en çok geçirdiği mecralardır. Hal böyle olunca website ile ulaşmaya çalıştığınız kullanıcı kitlesine aynı zamanda sosyal medya hesaplarından da ulaşmaya çalışın ve içeriklerinizi sosyal medyada paylaşın. Bu şekilde kitle ile daha hızlı bir etkileşim içine girebilirsiniz. Bunu ise sitenizle alakalı bir fan sayfası, video kanalı veya aklınıza gelen herhangi bir yöntem ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

b) Google Site Haritası: Sitemap ismiyle de bilinen site haritasının amacı, Google’nin sitenizle alakalı ipuçları ve sinyallere ulaşmasına yardımcı olmaktır. Sitenizin içerik durumu, güncelliği, görselleri gibi birçok parametreyi ölçmek için sitenize mutlaka bir sitemap ekleyin. Bu işlemi yapmak için ise öncelikle sitenizi webmaster tools olarak da bilinen site yöneticisi araçlarına eklemeniz gerekiyor.

c) Otoriter Sitelerden Bağlantı: Alanında otoriter sitelerden alınan backlinkler, SEO’nun doğal seyrine uygun olarak gerçekleştirildiğinde sıralamaya çok olumlu katkılar sağlarlar. Otoriter siteleri nasıl anlayabiliriz diye soranlarınız elbette olacaktır. Bu konuda birçok parametre olmakla birlikte benim en çok tercih ettiğim yöntem Alexa sitesidir. Alexa bir website sayacıdır diyebiliriz. Google’nin de baya itibar ettiği Alexa, dünya üzerindeki tüm siteleri numerik olarak bir sıralamaya sokar. Burada ters orantı söz konusudur! Yani en otorite sitelerin başında gelen YouTube sitesinin Alexa değeri 3, öte yandan haber sitesi Milliyet’in ise güncel Alexa değeri 385’tir. Elbette bunlar çok üst düzey siteler olduğundan sizin backlink veya tanıtım alabileceğiniz site hangi değerde olmalı ona değinelim. Bu konuda Alexa değeri 1-2 milyondan daha yüksek olan siteleri pek tercih etmemenizde fayda var.

alexa

d) Forum Bağlantıları: Forumlar, insanların bilgi alışverişinde bulunduğu çok değerli platformlardır. Herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler veya bir sorunla karşılaşıp çözümünü arayanlar genellikle forumları da araştırır. Bu sebepten siz de forumlarda websitenizin konusu ile alakalı forum başlıklarına bilgi veren kısa bir yazı yazıp site linkinizi paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar ise doğal görünmesi açısından gerçekten konuyla alakalı bir makale linki paylaşmanız daha uygun olur. Anasayfa linki paylaşırsanız hem doğal durmaz hem de adminlerin bağlantınızı kaldırma ihtimalleri çok daha fazla olur. Forum backlink hala iyi bir yöntem sayılmakla birlikte az sayıda ve kaliteli sitelerden edinilmesi önemlidir. Fazla forum backlink alımı yarardan çok zarar getirebilir!

e) Dizin Siteleri: Websitenizi dizin sitelerine eklemek eski bir SEO taktiğidir. Akıllıca uygulandığında hala faydalı olabilecek bu taktiği de aynen forum backlink gibi az ve kaliteli site üzerinde yapmak oldukça önemlidir. Dizin sitelerinin babası kabul edilen DMOZ başta olmak üzere Yahoo Directory ve Türkçe dizin sitelerinden alınacak olan bağlantılar ile sıralamadaki yükselişinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

SON SÖZ

Evet arkadaşlar sadece 3 harften oluşan SEO deyip geçtiğimiz olgu aslında her gün büyüyüp gelişmeye ve değişmeye devam eden kocaman bir okyanus gibi. Bu makalede her ne kadar SEO’nun en detaylı şeklini anlatmaya çalışsam da emin olun anlatılacak daha sayfalarca bilgi mevcut. Sürekli bir değişim, sürekli bir gelişim içinde olan SEO konusunda araştırma yapmayı sonlandırmak yapacağınız en büyük yanlış olur! Bugün anlattığımız teknikler, bir kaç sene sonra etkisini yitirmeye ve dahi yerini bambaşka tekniklere bırakabilir. He ne kadar bu makaleyi değişen tekniklere göre sürekli güncelleyecek olsam bile siz sürekli araştırmaya devam edin. Özellikle İngilizcesi olan arkadaşlar yabancı siteleri de araştırabilirler.

SEO demek, sabır ve emek demektir. Yapılan çalışmaların etkisini göstermesi haftalar ve aylar sürecektir ancak ipin ucunu bırakmadan çalışmalarınızı sürdürmeye devam ederseniz emin olun sonunda kazanan yine siz olursunuz. Yazıyı faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın 🙂 Aklınıza takılanlar için yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz. Vakit buldukça yardımcı olmaya çalışacağım, sevgiyle kalın…

Bu Makaleyi Beğendiniz Mi?

3 thoughts on “SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir