SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

Paylaşmak Güzeldir 🙂
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

seo uyumlu içerikEskiden makaleler arama motorları için yazılırdı. Belli genel geçer kurallar dahilinde düzenlemek kaydıyla içerik anlamsız olsa dahi Google, bu tür makaleleri sıralamalarda en üst sıralara taşırdı. Son birkaç yılda yapılan güncellemeler ile bu durum neredeyse tamamen ortadan kalktı diyebiliriz. Google’nin bu güncellemeler ile verdiği mesaj tam olarak şu; Artık içerikler arama motorları için değil kullanıcılar için üretilmeli! Hal böyle olunca sitelerini bu tarz çöp içerikler ile barındıran site sahipleri, sıralamalarda bir daha görünmemek üzere kayboldular.

Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız öncelikle site içi SEO ile ilgili kaliteli çalışmaları sitenize uygulamanız gerekiyor. Aksi takdirde içeriği yetersiz ve kalitesiz olan bir siteye, backlink alımı yapsanız bile ilk sayfaya ulaşmanız günümüz şartlarında neredeyse imkânsız! SEO literatüründe On-Page SEO olarak da bilinen site içi SEO çalışmalarının ilk ve en önemli aşaması kaliteli içerik oluşturmaktan geçer. Arama motorlarında yükselmenizi sağlayacak olan bu önemli adım sadece özgün bir makale yazmaktan ibaret değildir. Peki, nedir bu bahsi geçen kaliteli içeriğin detayları, gelin bunu aşama aşama birlikte inceleyelim.

Sıralamada Yükseliş Sağlayan Makale Nasıl Yazılır?

1) Anahtar Kelime Planlaması: Makale hazırlamaya başlamadan önce hangi konu ve kelime üzerine yazılması gerektiğine dair araştırma yapmakta fayda var. Aranma hacmi olmayan bir anahtar kelime üzerine yazılan içerik size beklediğiniz gibi bir ziyaretçi trafiği getirmeyebilir. Bu yüzden önce anahtar kelimenin potansiyeli araştırılmalı ve ona göre bir başlangıç yapılmalı. Anahtar kelime analizi için Google Keyword Planner aracından faydalanabilirsiniz.

2) Kaliteli İçerik: Google’nin içerikler ile ilgili yaptığı bunca güncellemeden sonra kopya makale kullanmamanızı artık söylemeye bile gerek yok sanırım. Bunun yanında Google, spinlenmiş makalelere sahip sitelere de ceza kesmeye devam ediyor. Hala bazı webmasterlar spinlenmiş makaleleri sitelerinde kullanmalarına rağmen ceza almadıkları için bu işlemi uygulamaktan vazgeçmiyorlar. Uzun vadede sağlıksız olan bu yöntem, hem ceza alma ihtimaline açık bir durum ortaya koyuyor hem de içeriğin kalitesiz olmasına sebep oluyor.

İyi bir SEO uzmanının kaliteli bir içerik tamamen ziyaretçilerin cevap aradığı konulara yönelik olmalı ve o konuyla ilgili tüm detayları kullanıcıya vermeli ki, o kullanıcı siteden ayrılıp başka bir siteye gitme ihtiyacı hissetmesin. Hal böyle olunca kullanıcının sitede geçirdiği süre artacak ve bu da arama motorlarındaki sıralamanızda yükseliş olarak size geri dönecektir.

ziyaretci-artisi

3) Kelime Sayısının Önemi: “Hazırlanan içerik kaç kelime olmalı” sorusu birçok kişinin kafasını kurcalayabiliyor. Bu konuda “makale şu kadar kelime olmalı” diye kesin bir kanı olmamakla birlikte aslında bu durum sanılanın aksine çok da karmaşık değil. Yalnızca içeriğe göre değişken olması gereken ortalama kelime sayıları mevcuttur diyebiliriz.

İlk olarak rekabetli bir anahtar kelime hedefliyorsanız makaleyi uzun tutmanızda fayda var. 500+ kelime ve üzeri şeklinde içeriği hazırlayabilirsiniz. Yazılacak detaylar bitmediyse dilediğiniz kadar yazıyı uzatmakta özgürsünüz ancak bunu yaparken okuyucuyu sıkmayan bir dille makaleyi hazırlamanızda fayda var.

 • Bilgi veren blog tarzındaki makalelerde kelime sayısı en az 400 ve üzeri şeklinde olmalı,
 • Ürün, kategori veya marka sayfanıza yazılacak olan bir açıklama yazısı ise 150-200 kelimeden az olmamalı.

4) Anahtar Kelime Yoğunluğu: SEO uyumlu bir makalede anahtar kelime yoğunluğunun %2 ila %3 arasında olması idealdir. Bu rakamın aşılması ise suistimal olarak algılanacağından uzun vadede çeşitli sıkıntılar doğurabilir. Hedeflenen anahtar kelimenin ilk ve son paragrafta bulunması da SEO açısından artı bir katkı sağlayacaktır. Anahtar kelimenin eş anlamına denk gelecek kelimeler de aynı anahtar kelime gibi algılanmalı, yoğunluk ona göre hesap edilmeli çünkü son yıllardaki güncellemeler ile eş anlamlı kelimeler de Google’nin gözünde aynı anahtar kelimeyi kullanıyormuşsunuz algısı yaratmakta.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

5) Harekete Geçirici Başlık (Call to Action): Başlık bir makalenin can damarıdır. Okuyucunun ilk olarak gözüne çarpan yani makaleyi okuyup okumaması gerektiğine karar verdiği yerdir. O yüzden makalenin başlığı sanıldığından çok daha önemlidir. Başlık seçiminde konu ile alakalı olması kaydıyla harekete geçirici bir başlık kullanımı ziyaretçiyi makaleyi okuması adına teşvik edecektir. Örneğin; “karın eritme” ile ilgili makalenize bir başlık seçeceksiniz. Hangi başlık daha ilgi çekici sizce?

seo-baslik

Bunun dışında başlıklar ile alakalı teknik konulara da değinecek olursak; bir makalenin başlığı en az 3 kelime olmalı ve mümkünse 6 kelimeyi geçilmemesine çalışılmalıdır. Başlığın boşluklu haliyle 65 karakteri aşmaması da SEO açısından daha uygun olacaktır çünkü başlık 65 karakterden fazla ise o fazlalık arama sonuçlarında zaten görünmeyecektir. Gözden kaçmaması gereken en önemli kural ise anahtar kelimenin mutlaka başlık içinde geçmesi gerektiğidir.

6) Açıklama Satırı (Description): Açıklama satırında da hedeflenen anahtar kelime mutlaka geçmelidir. Anahtar kelimeyi bu bölümde geçirirken ilgi çekici bir hale getirerek belirtmeyi ve yazıda nelerin olduğu konusunda da birkaç cümle kullanmayı ihmal etmeyin. Tıpkı başlıkta bahsettiğimiz karakter kullanımı açıklama satırları için de aynen geçerli. Description bölümündeki kullanım ise 160 karakterdir. Fazlasını da yazabilirsiniz ancak hem SEO açısından uygun olmaz hem de aranma sonuçlarında o fazla kısım görüntülenmez.

description-aciklama-bolumu

7) Site İçi Linkleme: Bu site içi SEO tekniği ile öne çıkarmaya çalıştığınız içeriklere veya sayfalara diğer makalelerinizden bağlantı verebilirsiniz. Sürekli olmamak kaydıyla ancak genellikle hedeflediğiniz kelimeyi linkleyerek verilen bağlantılar o içeriği zamanla daha popüler hale getirecektir. Her içerik için aşırıya kaçmadan 2-3 adet link verilmesi idealdir.

Bu Makaleyi Beğendiniz Mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir