SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Paylaşmak Güzeldir :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

SEO uzmanı nedir

SEO uzmanı nedir, ne iş yapar, iyi bir SEO uzmanı nasıl olmalıdır gibi sorulara geçmeden önce neden SEO yapılmalıdır, getirileri nelerdir bunlara kısaca değinelim. Gelişen teknolojiyle birlikte son yıllarda çok büyük bir ivme yakalayan e-ticaret sistemi her geçen yıl pazar payını arttırmaya devam ediyor. Ülke nüfusumuzun 37 milyonluk bir bölümünün aktif internet kullanıcısı olduğunu düşünürsek sanırım bu işin potansiyeli hakkında daha iyi fikir sahibi olmamız mümkün. Bu kadar büyük bir pazarda rekabette ister istemez kaçınılmaz oluyor. İnternet üzerindeki websitelerin sayısı 100 milyonlarla ifade ediliyor. Bu kadar fazla rakip sitenin olduğu internet platformunda ilk sıralarda nasıl yer alırım sorusuna cevap olarak doğan SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, internet üzerinde görünür olabilmenizi sağlıyor. Bu şekilde de sitenize ziyaretçi trafiği çekebiliyor ve bu ziyaretçileri ürün veya hizmetinize yönlendirebiliyorsunuz. Bu çalışmaların ise titiz bir şekilde yapılması gerektiği için bir SEO uzmanı ile çalışılması daha uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

SEO uzmanı, web sitenizin arama motorlarında sıralama alması, yani 1. sayfaya gelebilmesi için SEO çalışmalarını yürüten uzman kişiye verilen addır. Bu süreçte yapılan SEO çalışması; sitenin analizi, hataların giderilmesi, rakiplerin değerlendirilmesi, en iyi dönüşüm sağlayacak anahtar kelimelerin planlanması, Google’nin doğal seyrine uygun bir backlink inşası, detaylı SEO raporu gibi aşamalardan oluşmaktadır. Tüm bu çalışmaların sonunda öngörülen hedeflerin başında elbette sitenizin ziyaretçi trafiğinin artması vardır. Bu konuda işinizi şansa bırakmadan başarı sağlamak için ise mutlaka dikkatli, özenli bir SEO çalışmasının uygulanması ve SEO sektöründeki güncel gelişmeleri yakından takip eden bir SEO uzmanı ile çalışılması şarttır. Çünkü SEO, yapılan ve yapılacak olan çalışmaların mutlaka yakından takibini gerektiren bir uzmanlık alanıdır.

SEO Simsarları Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojisi ile her bilgiye kolaylıkla ulaşan insanoğlu biraz şans, biraz da deneme yanılma yöntemleriyle elde ettiği kısa vadeli başarılar sonucunda kendilerini SEO uzmanı olarak nitelemeye başlamışlardır. İnternet dünyasında çok ucuza belirli otomatik programlarla yapılan SEO paketleri neredeyse her yerde karşımıza çıkmaktadır. Çok kısa vadeli ilerleme sağlayan ancak sonrasında sitenize geri dönülemez derecede zararlar veren bu çalışmalar aynı zamanda sitenizin Google tarafından Sandbox cezasına çarptırılmasına da sebep olmaktadır. Bu da tüm emeklerin ve yapılan masrafların boşa gitmesi anlamına gelir.

Bu durumlara düşmemek için gelin bu sözüm ona SEO uzmanı kişilerin çalışma prensiplerini! yakından inceleyelim:

 • 1 Hafta içinde 1. sayfa” gibi gerçeklikten uzak vaatlerde bulunurlar.
 • Black Hat SEO diye tabir edilen ve sitede kalıcı sorunlara sebep olan hileli çalışmalar uygularlar. Bunlar arasında anti seokopya içerik, Google’yi manipüle edecek derecede aşırı anahtar kelime kullanımı, sahte ziyaretçi trafiği gibi yöntemler vardır.
 • Başarısızlık durumunda sürekli bir bahane uydururlar.
 • Google’nin belirli aralıklarla yayınladığı kalite güncellemeleri hakkında bir fikirleri yoktur. Çalışmalarını bundan bihaber yürüttükleri için uzun vadeli başarıyı yakalamaları neredeyse imkansızdır.
 • Elle tutulur bir başarıları olmamasına rağmen çok iyi bir SEO uzmanıymış gibi hizmetlerini pazarlamaya çalışırlar.
 • Süreklilik oluşturacak bir hizmet yerine 1 defa paranızı alıp kaçmaya odaklanırlar.
 • Sitenize sektörünüz ile alakası olmayan bağlantılar gönderirler.
 • Uygunsuz içerikteki siteler ile link ticareti yaparlar.

Bir SEO uzmanı ile görüştünüz ve bu tarz cümleler mi duydunuz? Hiç zamanınızı bu uzman görünümlü kişiyle harcamayın aksi takdirde websitenizi berbat etmek için resmen üstüne para vermiş gibi olursunuz. Esasında bir SEO simsarını anlayabilmek için bu yukarda saydığımız işaretlerin hiçbirini bilmeye ihtiyacınız yok. Gerçek olamayacak derecede iyi vaatler duyuyorsanız kendi çayınızı ödeyin ve kalkın.

İyi Bir SEO Uzmanı Nasıl Olur?

SEO, süreklilik gerektiren ve doğal şekilde planlanması gereken bir çalışma sürecidir. İyi bir SEO uzmanı bunları takip eden ve işletmeyle sürekli iletişim halinde olup bilgi veren nitelikte bir kişi olmalıdır. Unutmayın, işinin ehli bir SEO uzmanı asla kısa bir sürede 1. sıra garantisi vermez! Önce anahtar kelimenin mevcut sıralamasına bakar, rekabetini ve rakipleri inceler, yapılacak çalışma planını ayarlar ondan sonra belirli bir tarih aralığı vererek öngördüğü sıralama aralığını sizinle paylaşır. Örneğin; “X anahtar kelimesinde 3-4 aylık bir SEO çalışması ile 1. sayfaya veya ilk 5 içine gelebileceğimizi öngörüyorum.” şeklinde bir aralık verir. Bu süreç sonunda ise mevcut anahtar kelime 6. veya 7. sıralarda da olabilir, 1. sıra yani en tepeye de çıkabilir, bu kadar kesin bir sonucu ise yalnızca Google Amca bilebilir! İyi bir SEO uzmanı gerekli çalışmayı en iyi biçimde uygulayarak ve tecrübelerine dayanarak öngörüsünü bu şekilde sizinle paylaşır.

Gelelim iyi bir SEO uzmanı nasıl olur, neler yapar, çalışma prensipleri nelerdir gibi soruların cevaplarına:

 • Google güncellemelerini ve tüm kalite politikalarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını yürüten ve siteyi riske sokmadan doğal bir şekilde üst sıralara taşımayı amaçlarlar.
 • İlk sayfayı hedeflemekten çok oraya ulaşmanın ve orada kalıcı olmanın önemini fazlasıyla bilirler.
 • Kullandığı içerikler özgün makalelerdir ve resimlerin optimizasyonuna kadar bunları SEO’ya uygun şekilde dizayn ederler.
 • Sadece link satın alarak değil doğal şekilde link yaratarak da sitenizin backlink sayısını çoğaltırlar.
 • Sizlere referans olarak sunabilecekleri iyi konumlarda bulunan websiteleri vardır.
 • Gerçeklikte uzak vaatlerde bulunmazlar, hedeflenen kelimelerde yükselme garantisi verirler .
 • SEO çalışmalarının tamamını manuel olarak mevcut projeye uygun olarak planlarlar.

Daha işin başında mağdur olmanızı engellemek için iyi bir SEO uzmanı nasıl olur veya işini kötü yapan SEO simsarları nasıl çalışır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Böylece kimlerle çalışmanız ve kimlerle çalışmamanız gerektiği konusunda biraz daha fikir edinmenizi sağladık. Daha önce yayınladığımız SEO nedir, nasıl yapılır konulu makalemizde de anlattığımız üzere SEO, çok geniş kapsamlı sürekli değişmeye ve gelişmeye devam eden bir uzmanlık alanı. Tam da bu yüzden sonuç almak isteyen işletmeler işinin ehli bir SEO uzmanı ile çalışmalıdırlar.

İşletmelere Tavsiyeler

SEO yaptırmak isteyen işletmeler ile ilgili de bazı ekstra tavsiyeler vermek yerinde olur. Her şeyden önce SEO’nun süreklilik gerektiren bir işleyiş biçimi vardır. İyi bir SEO uzmanı ile çalışıyor ve bir süre sonra istediğiniz yere yükselmiş olsanız bile bu çalışmalarınızı devam ettirmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde zamanla sıralamalarda gerilemeler kaçınılmaz olacaktır. Sektörünüzün rekabet durumuna göre değişkenlik göstermekle beraber sıralamadaki bu dalgalanmaları önlemek ve yerinizi sağlamlaştırmak için SEO çalışmalarına devam edilmelidir. Çalışmayı bırakmayı düşünen işletmeler ise en azından daha seyrek bir çalışma planı şeklinde ilerlemelidir çünkü Google’nin gözünde en kaliteli siteler güncel ve belli bir çalışma seyrinde yol alan sitelerdir.

grafik-1

grafik-2

SON SÖZ

Hangi sektörde olursanız olun, müşterilerinizi ve kazancınızı arttırmak istiyorsanız işin uzmanından destek almak, işletmeniz için gayet iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Ülkemizde bir çok büyük markanın bu konuda gerçekleştirdiği isabetli çalışmalar meyvesini vermeye başlamış, bu durum ise dijital pazarlamanın en önemli kolu olan SEO’nun öneminin daha da iyi kavranılmasını sağlamıştır. Bu noktada siz de iyi bir SEO uzmanı ile çalışırsanız işletmenizin değerine değer katabilirsiniz.

 

Bu Makaleyi Beğendiniz Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir