Sitemi Optimize Etmek İçin Neler Yapmalıyım?

Paylaşmak Güzeldir :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

site optimizasyonu

Site optimizasyonu nasıl yapılır sorusu, genellikle bir sitesi olan ancak bir türlü ziyaretçi çekemeyen kişilerin sorduğu soruların başında gelir. Kişi bir web sitesi kurar ve zamanla hiç kimsenin siteye uğramadığını fark eder. Bunun sebebini araştırmaya koyulur ve en sonunda SEO kavramıyla tanışır. Her ne kadar tavsiyemiz, site yapımına başlarken site içi SEO teknikleriyle en başından ipin ucunu sıkı tutmak olsa da halihazırda sitesi olan kişilerin de geç kalmış sayıldığını söyleyemeyiz. Daha önce SEO nedir, nasıl yapılır adlı makalemizde detaylıca anlattığımız tekniklere ek olarak burada farklı bazı metotlara da değinerek işi biraz daha detaylandırdık. Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız 12 etkili SEO tekniğini uygulayarak siz de hedeflediğiniz ziyaretçi kitlesine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz konuyu uzatmadan aşama aşama site optimizasyonu nasıl yapılır bunun detaylarına geçelim.

 

Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

1) Alaka Düzeyi

Arama motorları kullanıcının arattığı kelimeye en alakalı sonuçları çıkarmak üzere programlanmıştır. Bu bakımdan hazırladığınız içeriklerin konusu sitenizin kategorisi ile doğru orantılı olmalı alaka düzeyi yüksek olmalıdır. Bir teknoloji bloğunda makyaj ile alakalı bir içerik hem kullanıcının hem de Google Amca’nın gözünde hiç de iyi bir intiba oluşturmayacaktır.

 

2) Kaliteli İçerik

Son yıllarda yapılan güncellemeler ile sıralama almak için içeriğin etkisi bir hayli artmış durumda. Tamamen kullanıcı odaklı ve ziyaretçinin merak ettiklerini detaylıca cevaplayacak makaleler, rakiplerinize göre sizi oyuna 3-0 önden başlatacaktır. Özellikle video ve görsel ağırlıklı olmak üzere diğer farklı materyalleri de makale içinde sıklıkla kullanmanız, hem görsel açıdan içeriğe zenginlik katacak hem de ziyaretçi istediği bilginin her detayını sizin sitenizden öğrenebilecek. Daha önce kaleme aldığımız SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır konulu makaleyi inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

3) Kullanıcı Deneyimleri

Kullanıcı deneyimi sitenizin sıralama almasında rol oynayan çok önemli etkenlerden biridir. Arama motorlarının, algoritmalarını kullanıcı odaklı olarak güncellemeye devam etmesiyle bu etki çok daha önemli bir noktaya ulaşmış durumda. Özellikle kullanıcının sitenizde geçirdiği süre, Google’nin sitenize biçeceği değer ile doğru orantılıdır.

kullanıcı deneyimleri

 

4) Site Açılış Hızı

Bir websitesinin sayfa açılış hızı ne kadar iyi derecede olursa kullanıcı da aynı oranda diğer sayfaları gezme eğiliminde olacaktır. Bu da ziyaretçinin sitede geçirdiği süreyi arttıracak dolayısıyla sıralama almanıza büyük katkı sağlayacaktır. Site hızınızı test etmek için Google sayfa hızı ölçme aracını kullanabilirsiniz.

 

5) Mobil Uyumluluk

Telefon ve tabletlerin sıklıkla kullanılmaya başlanması, site sahiplerinin bu konuda bir düzenlemeye gitmesini zaruri hale getirdi. Özellikle bu yeni nesil cihazlara uyumlu bir tema seçmeniz veya en azından uygun bir mobil eklenti ile siteleri mobil uyumlu hale getirmeniz sitenizi optimize etmek için atılması gereken adımlar arasında.

 

6) Site İçi Bağlantılar

Site içi linkleme çok önemli SEO tekniklerinden biridir. Diğer tüm yöntemler gibi dikkatlice uygulandığında sitenize büyük fayda sağlar. Bir makale yayınladığınızda o metnin içinde geçen bir kelimeyi, alakalı bir başka makalenize yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde kullanıcının diğer sayfaları da ziyaret etme olasılığını artırdığınız gibi aynı zamanda Google’ye şu sinyali vermiş olursunuz: “Bu makale, linkleme yaptığım şu kelime aratıldığında çıksın!

site-ici-baglanti

 

7) Başlık ve Meta Açıklama Bölümü

Başlık ve açıklama satırı hala en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Başlık kısmı en fazla 65 karakterden oluşmalı ve içerisinde mutlaka hedeflenen anahtar kelime bulunmalı. Aynı zamanda çarpıcı bir başlık seçilmeli ki insanlar o başlığı gördüğünde tıklayıp makaleyi okuma ihtiyacı hissetsin.

Açıklama satırı ise 160 karakterden oluşmalı ve yine aynı şekilde içerisinde anahtar kelime geçmeli. Bu bölümde biraz daha fazla karakter kullanma hakkımız olduğundan; makalede nelerin anlatıldığı, insanların neler öğrenebileceği konusunda merak uyandırıcı veya ilgi çekici birkaç cümle yazmak yazının dikkat çekmesi açısından da büyük bir öneme sahiptir.

 

8) Görseller İçin Alternatif Metin

Çoğu webmaster makale içine fotoğraf eklerken alternatif metin bölümünü doldurmayı unutuyor! Bu çok ufak bir detay gibi görünse de aslında çok önemli çünkü Google sizin görsellerinizi göremez sadece görselin altına ekleyeceğiniz bölümü okuyarak aranan sonuçları buna göre ilişkilendirir. Siz de içeriklerinizdeki görselleri eklerken alternatif metin bölümünü doldurarak görüntülenme şansınızı bir hayli arttırabilirsiniz.

alternatif-metin

 

9) Çarpıcı Başlığın Önemi

Eskiden başlıklar arama motorlarının dikkatini çekmek için yazılırdı. Hatta başlık anlamsız olacak olsa dahi anahtar kelime başlığın en ön kısmına getirilmeye çalışılırdı. Sırf anahtar kelimeyi başlıkta geçirme amacı güden ve gören kişide hiç bir şekilde tıklayıp okuma ihtiyacı hissettirmeyen başlıklar artık tarihe karıştı. Başlık bölümünde anahtar kelimenin geçmesinin hala önemli olduğunu söyleyelim ve bunu yaparken aynı zamanda insanları hedefleyen çarpıcı bir başlık kullanmak hem kitlenin ilgisini çekecek hem de içeriğin okunma oranını artıracaktır.

 

10) Yorumlar

İyi bir seo uzmanı ziyaretçi yorumlarına asla sırtını dönmez. Kullanıcılar ile etkileşim içinde olmak hem zamanla daha iyi bir iş çıkarmanızı sağlayacak hem de zamanla kendi kitlenizi oluşturmanıza yardımcı olacak. Tavsiyelerin, şikayetlerin ve edilen teşekkürlerin yaptığınız işi geliştirirken çok faydasını göreceksiniz. En önemlisi ise yorum yoluyla sorulan soruların cevaplanması. Bu şekilde hem arama motorlarına hem de kullanıcı kitlesine “Bu site kullanıcıya yardımcı olmaya çalışan sürekli aktif halde olan bir sitedir.” mesajını verirsiniz. Bunun da karşılığını da sıralamada yükseliş olarak mutlaka alırsınız.

 

11) Lokal SEO

Lokal SEO özellikle bölgesel bir hizmet veya ürün satan işletmeler için en önemli kriterlerden biridir. Örneğin; Bir su tesisatçısı işletmesinin tüm SEO yatırımını “su tesisatçısı”, “su tesisatı” gibi kelimelere yapması doğru olmaz çünkü sadece belirli bir bölgeye hitap ettiği için bu hem masraflı hem de şehir dışındaki dönüşümü olmayacak bir müşteri kitlesini hedeflemek anlamına gelir. Bunun yerine bağlı bulunduğunuz il veya ilçe odaklı kelimelere (Ankara su tesisatçısı, Keçiören su tesisat) SEO çalışması yapılması çok daha dönüşümlü olacaktır.

lokal seo

Bunun dışında yerel SEO kapsamında yapılması gereken önemli adımlar arasında şunları sayabiliriz:

 • Google rehber başta olmak üzere kaliteli firma rehberlerine mutlaka firmanızı ekleyin.
 • Google harita aracı ile adresinizi harita üzerinde oluşturarak arama sonuçlarında daha görünür olun: https://mapmaker.google.com/mapmaker?hl=tr
 • İletişim sayfanıza adresinizi harita olarak da ekleyin.
 • Sitenizin alt kısmında adres ve telefon gibi iletişim detaylarını mutlaka ekleyin.
 • Google İşletmeler sayfasına kaydolun ve adresinizi doğrulayarak arama sonuçlarında görünmeye başlayın: https://www.google.com/intl/tr/business/go/

 

12) Sosyal Medya

Sosyal medya kullanıcıların vaktini en çok geçirdiği mecralardır. SEO optimizasyonu için sosyal medyaların da önemi bir hayli fazladır. Hatta sosyal medya kullanan bazı kullanıcıların, aramalarını Google ile değil kullandığı platform aracılığıyla yaptıklarına bir çok kez şahit oldum.

SEO’nun sosyal medya ayağında ilk yapılması gereken, her kaliteli işletmenin yaptığı gibi sitenize bağlı birer sosyal medya profili oluşturmaktır. Sitenizle alakalı Youtube, Facebook, Twitter, Linkedin, Google+, Tumblr, Pinterest gibi otorite sitelerden açılan sayfalar hem sitenizi besleyecek hem de sosyal medya kullanan kişilerce daha kolay bulunmanızı sağlayacak. Bunların dışında yayınlanan postların beğenilmesi ve paylaşılması da sayfanızı besleyecek en önemli unsurlardan olacaktır.

Bu Makaleyi Beğendiniz Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir