Zararlı Backlinkler Nasıl Temizlenir?

Paylaşmak Güzeldir :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

zararlı backlinkler nasıl temizlenir

Hacklink adıyla da bilinen zararlı bağlantılar, sitemizin arama motorundaki sıralamasına kötü derecede etki edebilecek spam çalışmalardır. Bu tür çalışmalar genellikle sıralamanızı aşağıya çekmek için kötü amaçlı kişiler tarafından yapılır. Bazen de hızlı yükselmek isteyen site sahiplerinin acelece yaptığı yanlış SEO çalışmalarının kötü bir sonucudur. Genellikle site sahibinin haberi olmadan başkaları tarafından yapılan bu zararlı backlink çalışması sonucunda site sahibinin mağduriyetini gidermek adına Google, bu duruma bir çözüm yöntemi geliştirmiştir. Her anlamda site performansımıza zarar veren bu backlink türlerinden kurtulmak için Google bağlantıları reddetme (disavow tool) aracını kullanabilirsiniz. Bu aracın nasıl kullanılması gerektiğini aşama aşama anlamaya çalışalım.

1) Zararlı Bağlantıların Tespiti

İlk etapta yapılması gereken işlem zararlı backlinklerin tespitidir. Bunun için Google site yöneticisi araçlarından ilgili websiteyi seçerek şu adımları takip etmelisiniz: Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar > En Çok Bağlantı Verenler – Diğer > Son Bağlantıları İndir

Daha iyi anlaşılabilmesi adına bu adımların ekran görüntülerini de sizler için aşağıda paylaşıyorum.

 

 

2) Dosya Oluşturma

Son bağlantıları indir dediğinizde bilgisayarınızda göreceğiniz excel dosyasında hangi tarihlerde hangi backlinkler alınmış bunun detayınlarını görebileceksiniz. Buradan spam olduğunu düşündüğünüz veya tanımadığınız bir yerden bir sürü bağlantının gelmesi veya kötü bir platformdan gelen aşırı backlinkler gibi durumlarda o bağlantıları reddetmeniz gerekiyor.

Bunun için de öncelikle .txt uzantılı bir dosya açmanız ve reddetmek istediğiniz bağlantıları bu dosya içine aktarmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız?

 • Eğer bir sitenin belli bir sayfasından gelmiş olan sadece o linki reddetmek istiyorsanız direkt olarak o bağlantıyı dosyaya yapıştırabilirsiniz. http://www.zararlisiteninlinki.com/zararli-sayfa Veya;
 • Bir siteden gelen bütün bağlantıların toptan hepsini reddetmek istiyorsanız ise o bağlantıyı dosyaya şu şekilde yazmalısınız. domain:zararlisiteninlinki.com

 

3) Link Reddetme Aracı Disavow’a Bağlanma

Zararlı bağlantıları tespit ettiniz ve bunları .txt dosyasına ekleyerek kaydettiniz. Şimdi ise sırada son aşama olan disavow aracı ile bu bağlantıları reddetme bölümüne geçebiliriz.

Bu bağlantıdan Google Disavow aracına bağlanıyoruz: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

 • Mülk seçiminiz yani site seçiminizin ardından Bağlantıları Reddet seçeneğine tıklıyoruz.
 • Çıkan menüden Dosya Seç diyerek hazırladığımız .txt dosyasını seçiyoruz ve Gönder diyoruz, ardından ise Bitti butonuna tıklayarak zararlı bağlantıları reddetme işlemini tamamlıyoruz.

 

 

Google Disavow Aracı Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Bağlantıları reddetmemizi sağlayan disavow aracı, mağdur olmamızın önüne geçmek için Google tarafından tasarlanan mükemmel bir yeniliktir ancak bu etkili aracı kullanırken de dikkatli olunmasında büyük fayda var. Dikkat edilmediğinde sitenizin yükselmesine katkı sağlayan kaliteli backlinklerin de silinmesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden zararlı bağlantı tespitlerini titizlikle yapmaya çalışın, yanlışlıkla kaliteli bağlantıları da reddetmiş bulunmayın!

Bu işlemi yapmak için aylar geçmesini, sıralamanızın düşmesini beklemeyin, her hafta gelen backlinklerinizi kontrol etmeye çalışın. Yeni zararlı bağlantılar varsa onları da mevcut .txt dosyanıza ekleyebilirsiniz. Yeni dosya oluşturmanıza gerek kalmadan düzenlediğiniz veya ekleme yaptığınız mevcut dosyayı tekrar gönderebilirsiniz. Bu şekilde Google bir önceki dosyayı geçersiz kılarak son gönderdiğiniz dosyayı dikkate alacaktır.

Bu Makaleyi Beğendiniz Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir